Panda przyszłości

Zakończyła się europejska ewolucja projektu „Fiat Likes U”, inicjatywa przygotowana we współpracy z prestiżowym Royal College of Art w Londynie. Po 14 prezentacjach, w trakcie których studenci studiów podyplomowych RCA Vehicle Design przedstawili swoją wizję przyszłych modeli Fiat Panda i Fiat 500, 10 studentów zostało nagrodzonych za doskonałą pracę.

W siedzibie Royal College of Art w Londynie – pierwszej europejskiej uczelni, biorącej udział w  „Fiat Likes U” – odbyło się zakończenie projektu „Fiat Two of a Kind”, cyklu szkoleniowego, w którym od października do grudnia 2013, wzięło udział 51 studentów tej prestiżowej uczelni, wyobrażając sobie możliwe ewolucje modeli 500 i Panda do roku 2020.

Te dwa modele stanowią kwintesencję stylu Fiata w różnych odmianach, dokładnie tak, jak mówi tytuł „dwie strony medalu”: w istocie, Panda jest doskonałą „syntezą  funkcjonalności”, a 500 to bez wątpienia „czyste emocje”.

Projekt wymagał od kandydatów na stylistów zaprojektowania nowych rozwiązań, zarówno jeżeli chodzi o wnętrze, jak i nadwozie, opartych na innowacyjnych pomysłach  – takich jak: interaktywność, cyfrowe interfejsy, zrównoważony rozwój i  „globalny urok” – możliwych do zastosowania w modelach 500 i Panda. Wszystko to, biorąc pod uwagę różne rynki sprzedaży i zachowując wyróżniające cechy, charakterystyczne dla marki Fiat.

Projekt ‘Fiat Spresso’ autorstwa Alexander Ibbett i Liza Ricciardi

Projekt ‘Fiat Spresso’ autorstwa Alexander Ibbett i Liza Ricciardi

Wnętrza Fiata 500 „Spresso”, inspirowane kawą, zapewniły Alexanderowi Ibbettowi (design wnętrz) i Lizie Ricciardi (materiały) nagrodę dla każdego z nich. Także futurystyczny projekt nadwozia 500 „Cheerfully Irresponsible” przygotowany przez Pierre’a Andlauera zwrócił uwagę jury.

Projekt ‘Fiat Cheerful’ autorstwa Pierre Andlauer

Projekt ‘Fiat Cheerful’ autorstwa Pierre Andlauer

Nagrodę otrzymał również Francesco Binaggia za innowacyjną modułowość wnętrza Pandy „Hug”, natomiast nadwozie Pandy „Roomy”, zaprojektowane jako rozszerzenie życiowej przestrzeni, zapewniły pobyt w Turynie również Ji Won Yun.

Projekt ‘Fiat Roomy’ autorstwa Ji Won Yun

Projekt ‘Fiat Roomy’ autorstwa Ji Won Yun

W kategorii „Interakcja z pojazdem” zwycięzcami zostali Adam Peacock za „500 Experience” i Xinglin Sun za „Pandę Vivo”: poprzez koncepcję wirtualnej deski rozdzielczej Adam odnalazł idealną równowagę między futuryzmem a realizmem, podobnie jak Xinglin zrobił to poprzez pomysł przycisków sterujących ekranem dotykowym i połączenie z sieciami społecznościowymi. Za swoją propozycję „Panda Flex”, Gemma Waggett otrzymała nagrodę za innowacyjne wykorzystanie materiałów, natomiast  projekt „Anima Panda” Amy Lee został nagrodzony za wizję wzornictwa usług Pandy 2020. Specjalna nagroda została przyznana Hoe Young Hwang za jego propozycję  designu Fiata 500+, obejmującą model z gliny nadwozia „Super Normale”.

rojekt ‘Fiat Hug’ autorstwa Francesco Binaggia

rojekt ‘Fiat Hug’ autorstwa Francesco Binaggia

Źródło
 
 

Katagoria: Aktualności
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 323  razy.