Jak dbać o felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe są najbrudniejszą częścią każdego samochodu. Są narażone na oddziaływanie czynników mających niekorzystny wpływ na lakier, takich jak: sól morska lub drogowa, powodujący korozję pył hamulcowy, kamienie, popiół i wiele innych. A większość felg aluminiowych jest lakierowana warstwowo lub wykończona połyskiem.

 

Dbanie o czystość felg stalowych i aluminiowych nie musi być czasochłonnym i uciążliwym zadaniem, jeśli wspomożemy się odpowiednimi środkami. Wystarczy poświęcić na to chwilę, alby przywrócić felgom pierwotny blask oraz uodpornić je na ponowne zabrudzenia. Przyjrzyjmy się sposobom oraz środkom czyszczącym, które w łatwy sposób pozwalają nam zaoszczędzić energię i czas.

 

Jak radzić sobie z zabrudzeniami?

Wielu producentów kosmetyków samochodowych zdaje sobie sprawę, czego potrzeba, by przy niewielkim wysiłku poradzić sobie nawet z najbardziej zabrudzonymi felgami. Ważne jest to, aby przed przystąpieniem do czyszczenia felg poczekać, aż ostygną po jeździe! Stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych na rozgrzane aluminium powoduje szybsze wysychanie i może doprowadzić do trwałych przebarwień.

Najlepszym sposobem dbania o alufelgi, bez większego ryzyka uszkodzenia ich warstwy lakieru, jest częste mycie mydłem i wodą lub korzystanie z myjek ciśnieniowych czy bezdotykowych. Należy także zwrócić uwagę, by korzystać z myjki zgodnie z instrukcją. Czyszczenie felg aluminiowych z bliskiej odległości może spowodować uszkodzenie.

Pianki do czyszczenia felg są najwygodniejszym i uniwersalnym sposobem na łatwe pozbycie się zabrudzeń na felgach. Oprócz faktu łatwego użycia, dużym plusem jest także cena, ponieważ mieści się w granicach 20 zł, a jeden pojemnik wystarcza na kilkanaście aplikacji. Jedyne co trzeba zrobić, to spryskać felgę i poczekać, aż na ich powierzchni wytworzy się piana i po chwili wystarczy spłukać mocnym strumieniem wody. Jest to praktyczne rozwiązanie nawet w przypadku felg o skomplikowanym wzorze, które są uciążliwe przy ręcznym czyszczeniu.

Natomiast płyny do czyszczenia felg są płyny do czyszczenia felg w pojemnikach, które przypominają te do mycia szyb. Warto zwrócić uwagę na takie preparaty, które posiadają odczyn zasadowy lub o neutralnym PH i bez zawartości kwasów. Są one droższe, ale jednocześnie bezpieczniejsze dla lakieru i alufelg. Takiego rodzaju środki są również neutralne dla plastiku kołpaków felg stalowych i powodzeniem mogą zostać stosowane do ich czyszczenia.

 

Jak czyścić mocno zabrudzone felgi?

Niestety w przypadku mocno zabrudzonych oraz zaniedbanych felg, sam płyn i pianka czy mocny strumień wody mogą nie wystarczyć. W takich sytuacjach nie obejdzie się bez interwencji szczotki czy gąbki. Najlepszym wyjściem jest zaopatrzyć się w specjalne szczotki do mycia felg. Pozwalają one na skuteczne usunięcie jakichkolwiek zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc bez ryzyka zarysowania.

Warto zadbać o zabezpieczenie felg, aby ułatwić sobie sprawę w przyszłości. Jest wiele ofert środków czyszczących dedykowanych specjalnie dla felg aluminiowych, które pozostawiają niewidzialna warstwę, tworząc powłokę, która utrudni w przyszłości osadzanie się zanieczyszczeń.

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza

 
 

Katagoria: porady warsztatowe
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2403  razy.