Niegroźne awarie groźne dla kieszeni

Ignorowanie niektórych, z pozoru drobnych i nieistotnych awarii może prowadzić do pogłębienia się problemu i w konsekwencji do poważniejszych usterek, których usunięcie wiąże się z poważnymi kosztami. Najważniejsze, to nie lekceważyć drobiazgów, usuwać drobne awarie od razu. Podpowiadamy, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą z pozoru niegroźne usterki.

 

Początkowo wyglądająca zupełnie niegroźnie awaria prowadzić może do pogłębienia problemu i w konsekwencji o wiele droższej i bardziej skomplikowanej naprawy. Trudno spokojnie ignorować coś, co może mieć istotne znaczenie dla stanu twojego auta i twojej kieszeni. Najważniejsze, to nie lekceważyć, nie zastanawiać się, jak długo da się z usterką pojeździć i czemu jej naprawa jest taka droga.

Pogorszenie stanu auta może być jeszcze droższe w naprawie. Jako właściciel samochodu powinieneś wbić sobie do głowy, że jeśli coś się zużyło lub zepsuło, to trzeba to szybko naprawić, zanim zepsuta część nie pociągnie za sobą awarii kolejnej.

Tak zbudowane są dziś samochody, jeśli nawali jeden podzespół, to tylko czekać, aż pociągnie za sobą kolejny, a im dłużej będziesz zwlekał z naprawą, tym będzie ona trudniejsza, droższa i dłuższa.

 

Nr jeden na liście istotnych awarii jest awaria wtryskiwaczy

Dają o sobie znać po przejechaniu 150 do 200 tysięcy kilometrów. Objawy to dymienie, gorzej uruchamia się silnik, czasem zapala się kontrolka “check engine”, a auto przechodzi w tryb awaryjny, który jednak znika po ponownym odpaleniu pojazdu. Nie wszystkie wtryskiwacze pracują w równym tempie, co jest powodem lekkiego “dygotania” na wolnych obrotach. W nowoczesnych silnikach lekceważenie awarii wtrysków prowadzi do uszkodzeń układu oczyszczania spalin: zatkania filtra cząstek stałych, zapchanie zaworu EGR, zużycia panewek korbowodowych i turbosprężarki.

 

Turbosprężarka to numer dwa na liście

Dokuczliwy, intensywny dźwięk podczas przyspieszania, o metalicznym pogłosie to powód do szybkiej reakcji. Konieczna staje się kontrola przewodów, kolektora i intercoolera pod kątem szczelności. Niepokojące są wszelkie wycieki z turbosprężarki i jej okolic, nawet bez niepojących dźwięków. Zlekceważenie objawów może doprowadzić do całkowitego zatarcia, czyli zniszczenia turbo, a jej resztki mogą zostać zassane do silnika, co spowoduje z kolei jego zniszczenie. Przepuszczanie zaś oleju przez turbo może spowodować zatarcie silnika lub jego rozbicie przez korbowody. Jakby nie było, zlekceważenie turbosprężarki to prosta droga do zniszczenia silnika.

 

Koło dwumasowe, którego nie wolno lekceważyć

Objawami zużycia tego potężnego tłumika drgań skrętnych jest podejrzany hałas podczas uruchamiania i gaszenia silnika, stukanie, poszarpywanie w czasie ruszania. Naprawa nie należy do tanich, więc większość kierowców stara się odwlec ją w czasie. Niestety, zlekceważona awaria koła dwumasowego prowadzi do awarii sprzęgła, skrzyni biegów, a czasem, gdy dochodzi do rozerwania obudowy dwumasowego koła zamachowego, do kompletnego zrujnowania całej komory silnika, a nawet pożaru wyciekającego oleju.

 

Pompa wody niby nic, a jednak…

Drobne wycieki, hałas dochodzący z pompy wody powinien właściciela auta zmobilizować do szybkiej naprawy, gdyż zlekceważenie usterki tego elementu prowadzi do zablokowania łożyska pompy wody, a w konsekwencji do zerwania paska rozrządu (w pojazdach, w których pompa napędzana jest przez pasek rozrządu), co prowadzi do zniszczenia silnika.

 

Filtr powietrza lekceważony, a istotny

Nie jeździmy w sterylnych warunkach, dlatego filtr powietrza powinien być wymieniany nawet częściej, niż zalecają producenci. Zbyt mała ilość powietrza w silniku prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa przy równoczesnym zmniejszeniu osiągów auta. Katastrofą skończyć się może rozerwanie całkowicie zapchanego filtra i zassanie jego cząsteczek do turbosprężarki, co prowadzi do jej uszkodzenia.

Awarii tego typu jest znacznie więcej. Lekarze mówią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada powinna również sprawdzać się w przypadku samochodów i mechaników.

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Auto Serwis Premium Przemysław Kamiński z Kowal koło Gdańska.
 
 

Katagoria: porady warsztatowe
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2618  razy.