Czy w Polsce można kupić samochody z automatyczną skrzynią biegów?

W dzisiejszych czasach samochód posiada większość polskiego społeczeństwa, na początek kupujemy tanie samochody na pierwszy raz, ale kiedy dorobimy się większego majątku, możemy sobie pozwolić na coś znacznie lepszego.

 

Większość luksusowych i sportowych samochodów jest dostępna z automatyczną skrzynią biegów, choć i te tańsze modele samochodów już powoli również wchodzą na rynek z opcją automatycznej skrzyni biegów.

Poza tym, to jest ogromna wygoda, kiedy już ktoś raz kupi samochód z automatyczną skrzynią biegów, już do końca życia nie chce wracać do manualnej skrzyni, komfort jazdy, brak sprzęgła, mniejsze ryzyko na skrzyżowaniach, że przez nieuwagę samochód na środku skrzyżowania zgaśnie, lepsza zrywność i szybsze rozpędzanie się – to są atuty automatycznej skrzyni biegów, jest ona przydatna szczególnie w miejskich korkach, ponieważ nie trzeba co kilkanaście sekund podwyższać biegu lub go redukować. Jednak długo zajmuje przystosowanie się do braku zajęcia dla lewej nogi, użytkowanie takich samochodów jest z goła odmienne, choć po krótkim czasie każdy da radę się przystosować.

W Polsce nie ma żadnego problemu aby taki samochód kupić, w internecie na serwisach aukcyjnych można bardzo łatwo znaleźć popularne „automaty”, to samo tyczy się prywatnych sprzedawców w innych miejscach, te samochody są tak popularne, że nawet ogłoszenie w gazecie może dotyczyć samochodu z automatem, nie są one wcale dużo droższe od swoich odpowiedników z manualną skrzynią biegów.

W Polsce już coraz więcej osób decyduje się właśnie na kupno samochodu z automatyczna skrzynią biegów, są one łatwo dostępne, nawet w salonach popularnych marek takich jak mercedes, bmw, audi i wiele innych.

Jednak kupno to jedno, a utrzymanie to druga sprawa. To, że są łatwo dostępne w Polsce jest atutem, ale niestety ogromnym minusem jest naprawa automatycznych skrzyni biegów, aby takową naprawić niekiedy trzeba przejechać całą Polskę aby znaleźć dobrego mechanika zajmującego się właśnie tym typem skrzyni biegów. Lecz to nie koniec negatywnych stron skrzyni automatycznych, poza tym, że trudno znaleźć takiego mechanika to naprawy są bardzo drogie z powodu tego, że skrzynia automatyczna jest większą częścią samochodu i zawiera więcej elementów niż skrzynia manualna.

Niekiedy przekraczają koszt kilku tysięcy złotych, więc przy kupnie samochodu z automatem, trzeba mieć trochę pieniędzy odłożone na jego użytkowanie i ewentualne naprawy.

Podsumowując, kupienie samochodu z automatyczną skrzynią biegów w Polsce nie powinno być żadnym problemem, ofert jest całe mnóstwo począwszy od sklepów internetowych, po salony różnych marek i sprzedawców prywatnych.

Jednak trzeba bardzo dokładnie taki samochód przed kupnem sprawdzić i być gotowym na spore wydatki, ponieważ naprawa automatycznej skrzyni biegów nie jest tania, a po drugie znalezienie mechanika lub firmy zajmującej się naprawą i wymianą automatycznych skrzyni biegów nie jest najprostsze. Jednak te minusy nie są wielkie jeśli spojrzymy na wygodę jazdy w miejskich korkach, brak ryzyka na skrzyżowaniach i ogólny komfort jazdy.

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja MotoryzacjaDlaKażdego.pl

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1936  razy.