Jak wybrać idealny pierwszy samochód?

Kupno pierwszego samochodu to poważna decyzja, która wpływa nie tylko na komfort użytkowania auta, ale także na wyrobienie sobie odpowiednich nawyków za kierownicą. Pierwszy pojazd będzie mieć decydującą rolę w kształtowaniu naszej kultury jazdy. Jak wybrać auto, które będzie niezawodne, bezpieczne, wygodne i ekonomiczne? Na co zwracać szczególną uwagę?

 

Określ przeznaczenie pojazdu

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jakie auto będzie dla nas na początek najlepsze, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Od tego bowiem, jak często będziemy samochodu używać, gdzie będziemy się nim poruszać i jaki posiadamy budżet na codzienną eksploatację, zależeć będzie, jakiego rodzaju samochód powinniśmy wybrać. Jeśli pojazd ma nam służyć do codziennych dojazdów do pracy, warto zdecydować się na małe, zwinne i oszczędne auto, jeśli jednak poszukujemy samochodu na rodzinne wyprawy, najważniejsze będzie bezpieczeństwo, a także przestronność i komfort jazdy.

 

Samochód używany – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze auto to – w przeważającej liczbie przypadków – samochód używany. Będąc początkującym kierowcą, nie warto decydować się na samochód nowy, czy nawet kilkuletni. Nowinki technologiczne mogą nam z jednej strony pomóc i ułatwić prowadzenie auta, ale z drugiej strony – stają się częstą przyczyną kosztownych usterek. Poza tym, gdy za bardzo ufamy udogodnieniom, takim, jak czujnik parkowania, czy automatyczna skrzynia biegów, nie rozwijamy umiejętności, zdobytych podczas kursu na prawo jazdy. Jeśli już w pierwszym samochodzie zdamy się na automatykę, nigdy nie nauczymy się dobrze jeździć.

Wybierając używany samochód na pierwsze auto, nie powinniśmy kierować się tylko budżetem. W określonej cenie można kupić naprawdę różne samochody. Najważniejsze kwestie to stan techniczny pojazdu, koszty eksploatacji i bezawaryjność.

 

Czy rocznik auta ma jakieś znaczenie?

Data produkcji samochodu to kwestia ważna, ale nie najważniejsza. 15-letni samochód, który był użytkowany przez starszego pana do pokonywania krótkiego dystansu między domem a kościołem, może być w dużo lepszym stanie technicznym, niż 10-letnie auto, które służyło do codziennych dojazdów do pracy. Jeśli już chcemy zwracać uwagę na wiek auta, pamiętajmy, że warto wybierać modele, produkowane po roku 1997, kiedy to wprowadzono bardziej bezpieczną konstrukcję.

 

Niska cena samochodu

Pamiętajmy, że niska cena auta to nie zawsze gwarancja, iż zakup samochodu będzie nas niewiele kosztować. Jeśli wybierzemy pojazd, który już na wstępie będzie wymagać wielu kosztownych napraw, może się okazać, że kupno auta za wyższą cenę, byłoby dla nas w efekcie dużo tańsze. Dlatego też, warto dowiedzieć się przed zakupem, kiedy wymieniany był olej, filtry i pasek rozrządu. Koniecznie zwróćmy uwagę na stan ogumienia pojazdu, ponieważ wymiana opon może być bardzo kosztowna. Ważne kwestie to także termin ubezpieczenia OC oraz przeglądu technicznego. Nabywając pierwszy samochód, lepiej wybrać model, zarejestrowany w Polsce. Sprowadzanie auta zza granicy to dodatkowe, niemałe, koszty.

 

Koszty eksploatacji

Oprócz ceny wyjściowej samochodu, należy zwrócić uwagę na koszty eksploatacji pojazdu. Na te koszty wpływa m.in. rodzaj silnika. Obecnie, auto z instalacją LPG to najtańsza opcja, jeśli chodzi o paliwo, jednak należy mieć na uwadze, że kupując używany samochód, możemy nabyć egzemplarz z niezbyt sprawną instalacją gazową. Poza tym, butla LPG ma datę ważności, wynoszącą 10 lat, po tym czasie należy wymienić zbiornik, a to koszt rzędu minimum 300 zł. Lepszym rozwiązaniem jest wybór auta z silnikiem diesla. Takie auta nie tylko gwarantują atrakcyjną cenę paliwa, ale też ekonomiczne spalanie. Dodatkowo – co ważne dla początkującego kierowcy – silnik w dieslu nie gaśnie tak łatwo, jak w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi. Oznacza to, że inwestując w diesel, zapewniamy sobie większy komfort psychiczny i nie ryzykujemy, że auto zgaśnie nam na środku ruchliwego skrzyżowania. Jeśli jednak będziemy pokonywać w ciągu roku mniejsze odległości niż 30 tys. km, można zdecydować się na auto na benzynę, wybierając model z silnikiem o niewielkiej pojemności skokowej (do 2,0 l.).

Do kosztów eksploatacji należy doliczyć koszty ewentualnej naprawy. Wybierając swój pierwszy samochód, dobrze jest wybrać model, do którego bez trudu można zakupić tanie części zamienne. Jeśli zakupimy starszy samochód, w którym wiele rzeczy można naprawić samodzielnie, znacznie zaoszczędzimy. Skomputeryzowane samochody należy naprawiać u mechanika, koszty reperacji auta znacznie wtedy wzrastają.

 

Samochód dla kobiety, samochód dla mężczyzny

Choć wiele pań denerwuje się, słysząc o stereotypowych kobietach-kierowcach, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Panie powinny wybierać samochody, posiadające wspomaganie kierownicy. Nie chodzi tu o gorsze umiejętności w prowadzeniu samochodu, lecz o mniejszą siłę i energię. Ze względu na to, iż kobiety zwykle są drobniejszej budowy, niż panowie, warto wybrać samochód, gwarantujący dobrą widoczność, czyli odpowiednio przeszklony oraz z dopasowaną wysokością fotela. Mężczyźni zwykle mają we krwi chęć rywalizacji, a jazda panów jest zdecydowanie bardziej dynamiczna i agresywna, wybierając więc samochód dla mężczyzny, warto zwrócić uwagę na odpowiednie przyspieszenie.

Kierując się powyższymi wskazówkami, można wybrać na pierwszy samochód model, który zapewni komfortową, bezpieczną i niedrogą eksploatację, sprawiając, że prowadzenie auta stanie się przyjemnością, a nie przykrym, stresującym obowiązkiem.

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński oferującą całodobową pomoc drogową na terenie Warszawy.

 

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.
Publikacja była czytana: 2138  razy.