Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Mimo malejących statystyk kradzieży samochodów, zalecane jest zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego. W zeszłym roku skradziono nieco ponad piętnaście tysięcy aut, co w porównaniu do roku 2000, gdzie zniknęło ich prawie osiemdziesiąt tysięcy, jest wynikiem nadzwyczaj optymistycznym. Takie zabezpieczanie samochodu może przydać się nam podczas negocjacji w trakcie zawierania ubezpieczenia od kradzieży.

 

Niestety mimo zaawansowanych fabrycznych systemów, takich jak specjalne alarmy, blokady czy zaawansowane immobilisery-kluczyki, dużo samochodów przymusowo zmieniło właściciela. Niestety gdy ginie auto najczęściej nie odzyskamy go w całości lub wcale. Warto dołożyć starań, by nie stać się ofiarą kradzieży.

 

Zabezpieczenia mechaniczne

Najstarszym sposobem jest blokada na kierownicy. Może nie jest ona zbyt efektywna, ale widoczna z daleka co można dać do zrozumienia złodziejowi, że nie będzie tak łatwo. Wśród blokad można wymienić pręt rozporowy, który jest zakładany zgodnie ze średnicą kierowcy. Uniemożliwia on jej obrót blokując się najczęściej o słupek lub przednią szybę. Inna konstrukcją jest nowsze rozwiązanie. Mocuje się blokadę na obwodzie kierownicy tak, aby opierał się o deskę rozdzielczą nad zegarami. Takie rozwiązanie uniemożliwia wykonywanie skrętu kierownicy. Jedno i drugie urządzenie jest niedrogie, jednak utrudni w jakimś stopniu kradzież pojazdu.

Następnym typem blokady, droższym ale skuteczniejszym, jest montaż blokady na skrzyni biegów. Nowocześniejsze systemy są ciężkie do sforsowania i nie widoczne dla oka, wiec nie potrzeba już ryglować ich specjalnym bolcem. Obecnie stosuje się wewnętrzny mechanizm, który wmontowany jest bezpośrednio w skrzynię biegów i blokowany specjalnym kluczykiem. Minusem takiego rozwiązania jest kwota zakupu i cena montażu.

 

Zabezpieczenia elektroniczne

Najczęściej używa się systemów takich jak dodatkowe immobilisery, które pozwalają na włączenie zapłonu auta tylko wtedy, gdy wykrywają w bliskiej odległości nadajnik, który jest w formie breloczka lub karty. Niektóre urządzenia można nazwać gadżetami dla spokojnego sumienia, natomiast zdarzają się droższe blokady zapłonu, posiadające dodatkowe funkcję oraz obsługują większą ilość nadajników. Największy popyt jest na autoalarmy, które mają szereg dodatkowych funkcji jak alarm z przypomnieniem o niedomkniętych drzwiach, powiadomienie o uderzaniach czy możliwość programowania różnych pilotów z cichym alarmem. Cena rośnie z jakością urządzenia oraz jego funkcjonalnością. Aby zakupić sprzęt o dobrych parametrach i dużej niezawodności, trzeba przygotować się na większy wydatek.

Dobrze sprzedają się również lokalizatory GPS. Główną funkcją tego małego urządzenia jest możliwość zlokalizowania skradzionego pojazdu dzięki odbiorowi GPS. Można go ukryć w mało dostępnym miejscu. Warto szukać urządzeń mających jak najmniejsze rozmiary, najdłuższą żywotność baterii oraz tych z najmocniejszym sygnałem GPS. Istnieje coraz więcej urządzeń, które mogą uchronić nas od kradzieży pojazdu. Jedynym ograniczeniem jest nasz portfel, ponieważ im bardziej zaawansowana technologia, tym droższa. Warto dodać, że na każdy system znajdzie się sposób. Nawet najdroższe i najnowsze samochody często padają łupem złodziei. Nie ma w tej chwili na całym świecie takiego systemu zabezpieczeń auta, któremu nie podołałby sprytny, obeznany z techniką i mechaniką złodziej.

Artykuł powstał we współpracy z Honda Plaza.

 

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2416  razy.