Kupujemy używane auto – jakie części i płyny musimy wymienić?

Współczesna sytuacja ekonomiczna zmusza większość kierowców do nabywania samochodów używanych. Poszukujemy aut kilkuletnich, lecz dobrze utrzymanych, ze stosunkowo niewielkim przebiegiem i tanich w eksploatacji. Niestety, często zdarza nam się zapominać, że zaraz po zakupie używanego samochodu należy wymienić w nim niektóre części i płyny.

 

To, oczywiście, dodatkowy wydatek, który trzeba doliczyć do ceny zakupu, ale w dłuższej perspektywie jest to znaczna oszczędność, bo pomoże uniknąć nam wielu skomplikowanych i kosztownych w reperacji usterek.

 

Zasada ograniczonego zaufania wobec sprzedającego

Zwykło się mówić, że jeśli samochód kupujemy bezpośrednio od pierwszego właściciela, to możemy zaufać jego opiniom odnośnie stanu technicznego pojazdu i wymienionych części. Z większą dozą ostrożności podchodzimy do aut sprowadzanych zza granicy lub sprzedawanych przez komisy samochodowe. Prawda jest jednak taka, że należy przestrzegać zasady ograniczonego zaufania wobec każdego sprzedającego! Oznacza to, że wybrane auto części oraz płyny eksploatacyjne należy wymienić bez względu na to, czy sprzedający twierdzi, że je zmieniał czy nie. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo jazdy oraz będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem technicznym zakupionego samochodu.

 

Płyny samochodowe

Rzeczą, którą niewątpliwie należy wymienić, nabywając używane auto, są płyny samochodowe. Na rynku istnieje wiele produktów różnych marek: http://www.wajbex.pl/pages/oleje-i-plyny,30-16.aspx. Ceny poszczególnych płynów eksploatacyjnych różnią się od siebie, ale nawet wybierając lepsze produkty w wyższej cenie, sporo zaoszczędzimy na ewentualnych naprawach. Warto odwiedzić dobry sklep motoryzacyjny, w którym oprócz płynów będziemy mogli od razu nabyć odpowiednie i bezpośrednio z nimi powiązane części samochodowe. Na przykład, wymieniając olej silnikowy, należy zaopatrzyć się również w nowy filtr oleju, ponieważ jeśli do substancji dostaną się opiłki i inne zanieczyszczenia, grozi to zatarciem silnika, a jego remont jest bardzo kosztowny i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Inne płyny samochodowe, które koniecznie należy wymienić jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji używanego auta, to płyn hamulcowy i płyn w chłodnicy. Pierwszy z nich ma właściwości wchłaniania wody z otoczenia, więc wraz z upływem czasu zmniejsza się jego temperatura wrzenia, z kolei drugi może powodować korodowanie chłodnicy i jeśli jest zbyt zużyty, może przyczynić się do przegrzania. Pozostając jeszcze w temacie płynów i związanych z nimi akcesoriów, warto wymienić filtr paliwa – czyste, pozbawione zanieczyszczeń paliwo to skuteczna ochrona silnika.

 

Pasek rozrządu

Jeśli chodzi o inne akcesoria samochodowe, którym warto się przyjrzeć, nabywając używany samochód, z pewnością nie można zlekceważyć kwestii wymiany paska rozrządu wraz z całym osprzętem. Zerwanie się zużytego paska grozi m.in. zniszczeniem wałów rozrządu, pokrzywieniem zaworów lub usterką gniazd zaworowych. Jak to bywa w takich przypadkach, naprawa jest bardzo kosztowna – jej kwota może opiewać na sumę kilku tysięcy złotych.

Jak widać, kupno używanego auta to nie tylko materialne nabycie pojazdu. Trzeba jeszcze zapewnić sobie bezpieczeństwo użytkowania oraz długowieczność kupionego samochodu, dlatego też rozsądnie jest wymieniać wspomniane płyny samochodowe i niektóre auto części.

Jeśli poszukujesz korzystnych cenowo akcesoriów samochodowych, zajrzyj na stronę internetowego sklepu motoryzacyjnego Wajbex.

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1551  razy.