Skórzana tapicerka skrojona na miarę

Skóra przyciąga, kusi i wodzi na pokuszenie od pokoleń. To jeden z niewielu naturalnych materiałów, który znalazł tak wszechstronne zastosowanie. Używa się go do produkcji obuwia, odzieży, wyjątkowych dodatków, mebli a nawet jako element wykończenia wnętrza.

 

Skóra znalazła zastosowanie także w motoryzacji, a skórzana tapicerka towarzyszy samochodom różnych marek praktycznie od początków istnienia automobilów.

skorzana tapicerka

Nie ulega wątpliwościom, że skórzana tapicerka, podobnie jak samochody jako takie, przeszły od tego momentu długą i wyboistą drogę. W przypadku tapicerek, nie był to tylko delikatny lifting, ale swoista metamorfoza. Taki stan rzeczy, w znacznej mierze wywołało powstanie specjalistycznych zakładów tapicerskich, zdolnych przemodelować wnętrze samochodu tak, by oddawało zarówno charakter auta, jak również jego właściciela.

Dlaczego jednak ktoś miałby decydować się na skorzystanie z usług zakładu tapicerskiego, skoro może kupić auto ze skórzanymi obiciami i cieszyć się eleganckim wykończeniem już pierwszego dnia zakupu. Pierwszym czynnikiem jest z pewnością cena. Producenci oferują zazwyczaj skórzaną tapicerkę wyłącznie z najwyższym standardem wyposażenia. To z kolei, jak łatwo się domyślić, sporo kosztuje. Za samą tapicerkę przyjdzie dopłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W opozycji do tego stanu rzeczy stoją profesjonalni tapicerzy. Nowe obicia foteli w wyspecjalizowanych firmach można dostać już od 3-4 tysięcy złotych.

Oczywiście z usługi zakładów tapicerskich korzystają także osoby, które od lat są szczęśliwymi posiadaczami skórzanej tapicerki. Niektórzy czują potrzebę zmiany aktualnego wyglądu auta, inni decydują się na „zabieg” ze względu na opłakany stan obecnej tapicerki. Liczne przetarcia, plamy czy odbarwienia, to coś, z czym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się każdy właściciel skórzanej tapicerki. Oczywiście taki stan rzeczy nie oznacza, że należy od razu wymieniać obecne obicia na nowe.

„Zakup nowych obić stanowi ostateczność. Wyspecjalizowany tapicer powinien najpierw podjąć próbę uratowania obecnej tapicerki, a dopiero w przypadku, gdy nie będzie to możliwe, proponować gruntowne zmiany i zakup nowej” stwierdza specjalista z zakładu tapicerskiego Tapex Design.

Wbrew pozorom, wymianie mogą ulec nie tylko fotele wewnątrz auta lecz także kierownica, skrzynia biegów, elementy deski rozdzielczej i wewnętrzna strona drzwi samochodu. W niektórych modelach przemodelować można nawet cały kokpit. Statystycznie, by obić wnętrze auta, tapicer będzie potrzebował około 13-17 mkw skóry. Ostateczna cena wymiany tapicerki jest zatem uzależniona od ilości elementów, które zostaną obite oraz od jakości (i ceny) użytej do tego skóry. Metr kwadratowy dobrej jakościowo skóry potrafi kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Skórzana tapicerka z roku na rok zyskuje na popularności, jednak ze względu na wysoką cenę, nadal pozostaje jedynie w sferze marzeń wielu kierowców.

Czy w najbliższym czasie coś się w tej materii zmieni? Zapewne nie, w końcu to co ekskluzywne, zwykle jest też drogie.

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 1200  razy.