Wady i zalety samochodów elektrycznych

Wielu producentów prezentuje coraz to nowsze modele samochodów elektrycznych, które z roku na rok zyskują na popularności, a technologie wydają się być bardziej efektywne. Warto przyjrzeć się dokładnie jak działają samochody napędzane energią elektryczną i jakie są ich zalety oraz wady.

 

Czy samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji? To pytanie bardzo często pojawia się podczas dywagacji na temat alternatywnych rozwiązań dla standardowych silników spalinowych. Wielu ekspertów twierdzi, że samochody elektryczne już niedługo zaczną sprzedawać się jak ciepłe bułeczki.

Przede wszystkim dwa aspekty wpływają na atrakcyjność pojazdów elektrycznych. Jest to wpływ na środowisko, a także bardziej ekonomiczne rozwiązania, dzięki którym zaoszczędzimy na eksploatacji samochodu.

Zacznijmy od tego co najbardziej odczuwalne dla kierowcy, czyli aspekt finansowy.
samochod elektryczny
Za przejechanie 100 kilometrów możemy zapłacić mniej niż więcej 6-8 zł, co w przypadku aut spalinowych jest nieosiągalne. Ponadto koszty energii elektrycznej w przeciwieństwie do cen gazu i ropy jest dużo łatwiej przewidzieć i nie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dodatkowo napęd elektryczny w trakcie hamowania jest w stanie odzyskać część energii, ze względu na specyfikę silnika elektrycznego.

Jeżeli używamy samochodu przede wszystkim do jazdy po mieście to dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieekonomiczne jest to rozwiązanie w przypadku aut z silnikiem spalinowych. W przypadku napędu elektrycznego w momencie kiedy stoimy w korkach energia elektryczna nie jest zużywana, co jest czynnikiem przemawiającym na korzyść „miastowych” kierowców.  Co ciekawe niektóre samochody już teraz wyposażone są w specjalne panele fotowoltaniczne, dzięki którym światło jest przekształcone w energię elektryczną. W przyszłości poza standardowym ładowaniem powstaną zapewne kolejne alternatywne źródła pozyskiwania energii, co bardzo ułatwi korzystanie z samochodów elektrycznych. Koszty eksploatacji w większości przypadków są niższe ze względu na prostszą konstrukcję, a także brak takich elementów jak olej w silniku, świeca oraz wiele innych, które znajdują się w samochodach spalinowych.

Trendy w branży motoryzacyjnej i usprawnianie technologii samochodów elektrycznych to poszlaki, które wyraźnie wskazują na to, że już za jakiś czas na naszych ulicach zobaczymy więcej takich aut. Kiedy będą one normą? Ciężko powiedzieć, ale za kilkanaście lat możemy być świadkami bardzo dużych zmian.” – powiedział ekspert z serwisu Auto Plaza w Warszawie

Nie wszystko złoto, co się świeci, więc trzeba przyjrzeć się również wadom elektrycznych aut. Pierwsza, a zarazem najbardziej odpychająca jest cena. Minimalna cena takiego samochodu zaczyna się od 120 tysięcy. Ponadto traci na swojej wartości bardzo dużo już w pierwszych latach użytkowania. Akumulatory pozwalają nam na pokonanie zdecydowanie mniejszej odległości niż samochody spalinowe (poniżej 200km), a dodatkowo przy ujemnej temperaturze oraz włączonych urządzeniach elektrycznych są jeszcze mniej efektywne. Wybieranie się w daleką podróż może być również nieco kłopotliwe ze względu na małe bagażniki.

Jak widać samochody elektryczne mają zarówno dużo zalet, jak i wad. Moim zdaniem zalety jednak przeważają i w momencie, kiedy kilka aspektów technicznych zostanie usprawnionych to będą stanowić przyszłość branży motoryzacyjnej.

 

 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 3622  razy.