Wzrok – niezbędny przyjaciel kierowcy

Wzrok, niezmęczony, wypoczęty i chroniony przed wpływem promieni słonecznych może być najlepszym przyjacielem kierowcy. To on często razem z “Panem Refleksem” ratuje życie i zdrowie kierowcy i pasażerów. Podpowiadamy, jak o niego zadbać w czasie długiej podróży samochodem.

 

Wyjeżdżasz na urlop, nie zapomnij o oczach. Sprawne i wypoczęte są tak samo ważne, jak sprawny samochód, przygotowany do podróży. Po internecie krąży mem o treści: “prosimy o ciszę, kierowca prowadzi na słuch!”. Jest absurdalny, tak samo jak absurdalne jest wyobrażenie o niewidomym kierowcy. Ale w wielu sytuacjach nawet sokoli wzrok nic nie da, jeśli promienie słoneczne padają w sposób, który Cię oślepia. Czasem chyba nawet lepiej stanąć na poboczu lub stacji paliw, i poczekać, aż oślepiające promienie słońca znikną za horyzontem. Ostatecznie, gwałtowną ulewę też często się przeczekuje.

 

Co szkodzi oczom?

Zimą odbijające się od śniegu słońce, latem oślepiające słońce i upał.Twoje oczy narażone na intensywne promieniowanie słoneczne, na drażniące odblaski światła od asfaltu, na nieustanny blask jarzącej się deski rozdzielczej w nocy. Nic w podróży nie męczy się bardziej od wzroku, a przecież to od niego zależy twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy. Słońce rozprasza uwagę, a jego refleksy podrażniają oczy. Zmęczone oczy to opóźniony refleks i dłuższy czas reakcji. A na drodze od czasu reakcji wiele zależy.

Receptą może być przyciemniana szyba do samochodu, można też użyć zasłonki, chroniącej przed słońcem. Jednak najbardziej skutecznym sposobem są okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiedni filtr UV.

 

Okulary dla osób z wadami wzroku

Do niedawna, wielu kierowcom, których wzrok wymagał noszenia okularów korekcyjnych, wydawało się, że dla nich okularów przeciwsłonecznych nie ma. Że żadnych się nie dopasuje. Że są skazani na jazdę w oślepiających promieniach słońca. A jednak, dziś mamy do wyboru okulary korekcyjne z barwionymi soczewkami, które wyglądają jak okulary przeciwsłoneczne, a jednak pełnią również rolę korekcyjnych, z kolei soczewki fotochromowe można nosić cały dzień, a one przyciemniają się wówczas, gdy zwiększa się ilość promieniowania UV.

Przed odblaskami światła, takimi jak odbicie światła od asfaltu, kałuży chronią zdecydowanie słabiej. Jednak w sprzedaży są kilkuwarstwowe soczewki, zaprojektowane dla kierowców, eliminujące blaski na drodze i efekt.

 

Dbaj o oczy w każdy możliwy sposób

Przede wszystkim zaś, oczom trzeba dać odpocząć. Robić przerwy w czasie jazdy. Robić ćwiczenia oka: kręcenie ósemek, wodzenie wzrokiem. Niezastąpiony, na dłuższych trasach jest drugi kierowca. Dobrze dobrane okulary dodatkowo będą chroniły Twój wzrok prze refleksami świetlnymi czy oślepiającymi błyskami. Dobrze zaopatrzyć się w okulary do jazdy nocnej, żółte lub jasno brązowe, dzięki nim nie będą Cię oślepiały reflektory aut nadjeżdżających z naprzeciwka. Dobrze mieć też pod ręką krople nawilżające do oczu. Oczy zmęczone to oczy przesuszone, podrażnione, które wywołują u człowieka odruch tarcia, który podrażnia je jeszcze bardziej. Dzięki kroplom, który mają skład podobny do ludzkich łez, unikniesz efektu podrażnionych i zaczerwienionych oczu.

 

Dlaczego ochrona wzroku jest ważna?

Bo od tego, czy twoje oczy są zmęczone i wypoczęte zależy twoje bezpieczeństwo jazdy. Wzrok nie będzie płatał Ci figli, szybciej dostrzeżesz szczegóły, które zapowiadają zmiany w ruchu aut jadących przed tobą, szybciej zauważasz niepokojące sytuacje. Nie jeździsz po drogach sam, z tobą jadą twoje dzieci, rodzina i przyjaciele. To ważne, by dbać również o ich bezpieczeństwo, prawda?
 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę POA-BOJAN z Łodzi zajmującą się pomocą drogową i transportem aut.
 
 

Katagoria: porady dla zmotoryzowanych
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.
Publikacja była czytana: 2974  razy.