Opony letnie – preferencje zakupowe – maj 2014

Sezon wiosenny jest dla kierowców nieroz­łącznie związany z wymianą opon zimowych na letnie.

Czynność ta jest niezbędna z przynajmniej kilku powodów. opony zimowe są dużo bardziej miękkie, przez co idealnie sprawdzają się na niepewnym, pokrytym śnie­giem lub lodem podłożu. Jazda po suchym i nagrzanym asfalcie doprowadzi jednak do znacznie szybszego ich zużycia.

Na niedostosowaniu ogumienia do panującego sezonu ucierpi również nasz portfel – opony zimowe stawiają znacznie większy opór toczenia, co przełoży się na wyższe zużycie paliwa. Ostatecznym argumentem, który powinien przekonać wszystkich spóźnialskich do jak najszybszego zamontowa­nia kompletu letniego ogumienia, są jed­nak kwestie bezpieczeństwa. Ogumienie zimowe na ciepłej drodze gorzej trzyma się na zakrętach, ma także znacznie wydłużoną drogę hamowania. Zapraszamy do zapoznania się z publikacją Skąpca.

 

raport_specjalny_opony_letnie_okladka

Preferencje zakupowe internautów

Zakup nowego kompletu opon letnich wiąże się z przestrzeganiem wielu rygorystycznych zasad. Wybierane opony muszą niemal ide­alnie odpowiadać specyfikacji podanej przez producenta naszego auta.

Zamontowanie za dużych, za małych czy za szerokich „gum” może nie tylko zmniejszyć komfort jazdy, ale również przyczynić się do obniżenia nasze­go bezpieczeństwa za kółkiem. Kupowanie nowego zestawu opon będzie więc nierozłącznie wiązało się z dokładnym sprawdzaniem wszystkich parametrów interesującego nas ogumienia. W tej części raportu bierze­my więc pod lupę wybory polskich internautów związane ze specyfikacją „gum” letnich. Sprawdźmy, czym zmotoryzowani użytkownicy Skąpiec.pl kierowali się podczas ich zakupu.

Szerokość opony

 

Wybrana przez nas szerokość opony znacząco wpłynie na komfort jazdy samochodem. Wiedzą o tym internauci korzystający z wyszukiwarki cen Skąpiec.pl, którzy uznali ten parametr opony za najbardziej istotny – po tym fil­trze ogumienia wyszukiwała aż 1/5 grupy. NAJPOPULARNIEJSZĄ SZEROKOŚCIĄ BYŁO 205 MM.

raport_specjalny_opony_letnie_szerokosc

Okazuje się, że użytkownicy serwisu Skąpiec.pl dobierali do swoich samochodów opony o raczej umiarkowanej szerokości. Najpopularniejszą wartością było 205 mm, wybierane przez 1 grupy. Zaraz za nim uplasowało się ogumienie o szerokości 195 mm z wynikiem prawie 20% wyszukiwań.  Zainteresowaniem oscylującym w grani­cach 10-12% mogły pochwalić się opony szerokie na 225, 185 i 215 milimetrów (wyszukiwane odpowiednio przez 12.02, 11.55 i 10.28% internautów). Wśród nieco mniej popularnych rozmiarów opon warto z kolei wymienić: 175 (6.47%), 235 (4.15%) i 165 mm (3.37%). Najmniej głosów użytkowników otrzymała zaś wartość 245 mm (2.27% zapytań).

Profil opony

 

Musimy pamiętać, że profil wybieranej przez nas opony będzie w dużej części zależny od innych parametrów ogumienia, jak chociażby szerokość czy wielkość felgi. Zależy od niego wiele właściwości jezdnych pojazdu, ta­kich jak przyczepność na drodze, droga hamowania czy praca na mokrej nawierzchni. Kwestie związane z tym parametrem były istotne dla około 18% internautów.

raport_specjalny_opony_letnie_profil Jak wskazują informacje zebrane przez Skąpiec.pl, naj­większa część polskich kierowców stawia na opony w rozmiarze 55 (30% wyszukiwań). Podobnie dobrym wynikiem może pochwalić się ogumienie o profilu 65, którym zainteresowanie wyraziło 25% grupy. Na kolejnych miejscach zestawienia uświadczymy opony o profilu 60 (15.34%), 45 (9.16%) i 50 mm (7.51% zapytań). Inne stosunkowo popularne wartości to 70, 40, 80 mm, o które pytało odpowiednio 6.6, 2.87, 1.41% internautów. Najrzadziej wybieranym profilem opony była zaś opcja 35, na którą decydowało się zaledwie 0.75% osób odwiedzających serwis w poszukiwaniu ogumienia letniego.

Felgi

 

Rozmiar dobranej do samochodu felgi wpłynie nie tyl­ko na jego właściwości jezdne, ale również wygląd. Nic dziwnego, że za szczególnie ważną kwestię uznało go prawie 18% użytkowników serwisu Skąpiec.pl.

raport_specjalny_opony_letnie_felgi

Wybory polskich kierowców wskazują, że zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się obecnie felgi standardowej wielkości. Pierwsze miejsce w rankingu popularności zajęły felgi w rozmiarze 16 cali (31.37% wyszukiwań). Drugą najczęściej wyszukiwaną opcją było z kolei 15”, które przyciągnęło uwagę 29.19% grupy. Na trzecim miejscu uplasowały się „siedemnastki” z wyni­kiem 16.07% zapytań. Próg 10% zainteresowania prze­kroczyły również felgi 14 cali, których zakup rozważało 12.34% internautów. Mniejszą ilość wyszukiwań zano­towały rozmiary 18, 13, 19 i 20 cali – odpowiednio 4.96, 4.14, 1.06, 0.48%. Na ostatnim miejscu znalazły się zaś felgi dwunastocalowe (0.16% zainteresowania).

Producent

 

Wybór producenta jest jedną z kluczowych kwestii w trakcie zakupu opony. Znana i ciesząca się zaufaniem marka zapewni nam ogumienie lepszej jakości i objęte preferencyjnym okresem gwarancji. Stąd właśnie sto­sunkowo wysokie zainteresowanie tą cechą opony (16% wyszukiwań). Które firmy cieszą się więc największym wzięciem wśród polskich kierowców? Okazuje się, że użytkownicy serwisu Skąpiec.pl w pierw­szej kolejności stawiają na ogumienie od Continental, Michelin i amerykańskiego Goodyear – wszystkie one były wybierane przez około 10% grupy. Poza po­dium znajdziemy zaś przedstawiciela polskiej branży oponiarskiej – firmę Dębica, której produkty przyciągały uwagę 8.13% internautów.

raport_specjalny_opony_letnie_producent

Oprócz wyżej wymienionych marek, za szczególnie warte uwagi zostały uznane w ostatnim czasie Dunlop, Fulda i Bridgestone – ich wyniki to odpowiednio 6.97, 4.66 i 4.26 procent zapytań. Na dwóch ostatnich miejscach znajdziemy zaś opony Pirelli i Nokian, które wyszukiwało ok. 3.5% grupy.

Indeks prędkości

 

Ten parametr opony za szczególnie ważny uznało 5% internautów. Indeks prędkości możemy odczytać na bocznej ścianie opony – jest oznaczony skrótem SI wywodzącym się od angielskiego „speed index”. Najlepiej, abyśmy wybierali opony z indeksem zgodnym z zalece­niami producenta.

raport_specjalny_opony_letnie_predkosc

Osoby szukające kompletu opon letnich przy użyciu serwisu Skąpiec.pl w pierwszej kolejności decydowały się na ogumienie z indeksem prędkości H, czyli pozwa­lającym na jazdę do 210 km/h. Na tę opcję przystało się aż 34.43% zakupowiczów. Drugim najpopularniejszym wyborem było V – 240 km/h, które przyciągnęło uwagę 24.92% grupy. Niemalże takim samym wynikiem mogło pochwalić się T – 190 km/h wybierane przez 24.57% użytkowników. Umiarkowanym zainteresowaniem cie­szyły się zaś indeksy W – 270 km/h i Y – 300 km/h, z wyni­kiem wyszukiwania odpowiednio na poziomie 9.83 i 4%. Pozostałe opcje – ZR (>240 km), R (170 km/h), Q (160 km/h) i P (150 km/h) były wybierane przez mniej niż 1% zainteresowanych.

Indeks nośności

 

Indeks nośności – brany pod uwagę przez około 3% internautów – to bardzo istotny parametr ogumienia. Informuje on o maksymalnym obciążeniu, jakim możemy obarczyć oponę podczas jazdy z największą dopusz­czalną prędkością. Opisujące go oznaczenie znajdziemy z boku opony obok liter LI (w rozwinięciu: Load Index).

raport_specjalny_opony_letnie_nosnosc

Osoby poszukujące nowego zestawu opon letnich w serwisie Skąpiec.pl najchętniej wyposażyłyby się w egzemplarze o indeksie nośności 91 (36.01% grupy). Daleko w tyle za tą wartością znalazły się opony z LI 88, 94, 95 czy 98, którym udało się przyciągnąć uwagę kolej­no 12.69, 9.91, 6.91, 4.03 procent internautów. Z jeszcze mniejszym zainteresowaniem spotkały się opony o in­deksie nośności 82 (3.67%) i 93 (2.53% zapytań). Najgorzej wypadły zaś wartości 99 i 92, na które uwagę zawróciło zaledwie 2.17 i 1.74% użytkowników porównywarki.

Serie opon

 

Wielu renomowanym producentom zdarza się wypuścić na rynek serię opon, która zdobywa rzeszę oddanych fa­nów. Dzięki temu, że w serii znajdziemy ogumienie o róż­nych rozmiarach, możemy pozostawać jego zwolennika­mi nawet w momencie wymiany auta na zupełnie inny model. Filtr „serie opon” nie należy jednak do najpopular­niejszych – skorzystało z niego w ostatnim czasie  0.38% badanej grupy.

raport_specjalny_opony_letnie_serie

Zmotoryzowani użytkownicy serwisu Skąpiec.pl w ostat­nim czasie najbardziej cenili sobie opony Continental serii ContiPremiumContact 5 (18.1% zapytań). Drugą najpopularniejszą grupą ogumienia był Bravuris 3 HM czeskiego producenta Barum – zdobyła on popularność wśród 11.46% internautów. Na kolejnych miejscach upla­sowały się z kolei serie Bridgestone Turanza ER300, Fulda SportControl i Dunlop SP Sport Blueresponse, które za­ciekawiły odpowiednio 7.13, 5.23, 4.12% użytkowników serwisu. Wyniki oscylujące w granicach 2% zainteresowa­nia uzyskały zaś serie Barum Bravuris 2, Michelin Energy Saver+, Continental ContiPremiumContact 2 i Michelin Energy Saver.

Cena

 

Okazuje się, że w trakcie wybierania opon letnich polscy kierowcy w ostatniej kolejności zwracają uwagę na ich cenę (0.11% zapytań). W przypadku produktów, których jakość ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeń­stwo, takie zachowanie wydaje się zresztą jak najbardziej wskazane.

raport_specjalny_opony_letnie_cena

Osoby, które postanawiały zawężać wyniki wyszukiwania opon do określonych przedziałów cenowych, najczęściej decydowały się na ogumienie kosztujące od 150 do 200 złotych (prawie 30% badanych). Nieco mniejsza grupa użytkowników serwisu planowała się zaopatrzyć w tanie opony w cenie 100-150 złotych (22.69% wyszukiwań). Następne w kolejności znalazło się ogumienie, na które wydamy od 250 do 300 złotych, zaś zaraz za nim – 300 do 400 zł (odpowiednio: 18.35 i 13.55 procent zapy­tań). Skrajne półki cenowe (do 100, 500-1000 i powyżej tysiąca złotych) były brane pod uwagę przez ok. 4-6% internautów.

 

Źródło: Skąpiec.pl
 
 

Katagoria: raporty specjalne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 448  razy.